Kaunas – sveikas miestas - Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Pristatomas Kauno miesto fizinio aktyvumo žemėlapis

Sveikų miestų tinklas, kurio paskirtis – rūpintis, kad sveikata taptų svarbiausiu prioritetu visose politinėse srityse, buvo įkurtas jau 1998 m. Kaunas prie šio tinklo prisijungė 2014 m. ir kryptingai įgyvendina išsikeltus tikslus, kurių vienas – parengtas miesto fizinio aktyvumo žemėlapis.  Bendradarbiaujant su Rygos, Gorki miestais bei Rusijos „Sveikų miestų, kaimų ir vietovių“ asociacija 2017 m. įgyvendinamas projektas „Rygos iniciatyva“, kurio pagrindinis tikslas yra kurti sveikatai palankų turizmą. 

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dovanoja miesto gyventojams ir svečiams „Kauno miesto fizinio aktyvumo žemėlapį“, kuriame pavaizduotose vietose visi gali užsiimti sveikatą stiprinančia veikla nemokamai. Pirmieji žemėlapiai kauniečiams bus pasiekiami jau nuo spalio 31d. mūsų partnerių Kaunas IN (Turizmo informacijos centro Kaune) pagrindinėse būstinėse: Rotušės a. 15 ir Kauno autobusų stotyje (Vytauto pr. 24). Elektroninį variantą galima rasti Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro internetinėje svetainėje www.kaunovsb.lt.

Kauno miestas gali pasigirti gerai išvystytu dviračių takų tinklu, kuris nuolat plečiamas ir pritaikomas saugiai bei sveikai leisti laisvalaikį. 2016 m. duomenimis, Kauno mieste besidriekiančios dviračių trasos sudarė daugiau nei 62 km. Nuo miesto centro dviračių taku patogu pasiekti Lampėdžių rekreacinę zoną arba per Neries krantinės parką dviračiu nuvažiuoti iki Šilainių. Taip pat labai pamėgti rekreaciniai dviračių takai Panemunės šile, Pažaislio miško parke, Kleboniškio miško parke, prie Nemuno ir Neries upių. Pagerėjus dviračių takų infrastruktūrai tiek miesto svečiams, tiek patiems gyventojams galima pasiūlyti įdomių maršrutų, norintiems pažinti miesto kultūrą, aplankyti svarbiausius kultūros paveldo objektus, susipažinti su miesto kulinarine virtuve ir tai daryti ne tik miesto centre. 

Mieste daug žaliosios erdvės – 16,8 proc. teritorijos padengta miškais. Kauno miesto savivaldybės pastangomis šios teritorijos atnaujinamos, labiau pritaikomos visuomenės poreikiams, atsižvelgiama į sveikos gyvensenos propagavimą. Visame mieste kuriama vis daugiau aktyvaus sporto aikštelių su lauko treniruoklių kompleksais, kuriais nemokamai gali naudotis kiekvienas Kauno mieste esantis žmogus. Taip pat nepamiršti ir mažieji Kauno miesto gyventojai – pagrindinėse Kauno miesto vietose (pvz.: Nemuno saloje, Santakos parke, Lampėdžių paplūdimyje, Ąžuolyno, Kalniečių, Dainavos parkuose ir kt.) įrengtos atviros, modernios, saugios vaikų žaidimo aikštelės. Lankomiausiuose parkuose ir netoli vandens telkinių įrengtos lauko tinklinio aikštelės, kurios vasaros sezonu tampa jaunimo traukos objektais. Rūpinantis gyventojų sveikata, Kauno miesto savivaldybės tarybos nutarimu Kauno mieste nustatytos 9 zonos, kuriose draudžiama rūkyti.

Matomi teigiami Kauno miesto pokyčiai, kurie turi įtakos ir gyventojų galimybėms rūpintis savo sveikata. Kauno miesto fizinio aktyvumo žemėlapis – pagalbinė priemonė norintiems aktyviai ir sveikai praleisti laisvalaikį nemokamose ir viešose miesto erdvėse. Atraskime savo miestą iš naujo!  

Interaktyvų žemėlapį galite parsisiųsti čia.

 

 

Informaciją parengė: Iveta Kučinskaitė, visuomenės sveikatos specialistė. 

KAUNAS KURS SVEIKATAI PALANKŲ TURIZMĄ!

2017 m. balandžio 24 d. Rygoje vykusioje konferencijoje „Sveikata visose politikos srityse – nuo politikos iki praktikos“ Kaunas sutiko kartu su kitais, sveikų miestų tinkle dalyvaujančiais, kaimyninių valstybių miestais ir organizacijomis dalyvauti projekte „Rygos iniciatyva“.

„Rygos iniciatyva“ – tai tarptautinis projektas, kurį inicijuoja Rygos miesto savivaldybė. Projektas orientuotas į sveikatai palankaus turizmo sektoriaus kūrimą bei tobulinimą. „Rygos iniciatyvos“ tikslas – tarnauti ne tik savo žmonėms, bet ir projekto dalyviams, t.y. visuomenės sveikatos bei sveiko turizmo paslaugas, kurias miestai teikia savo gyventojams, padaryti prieinamas ir kitų projekte dalyvaujančių miestų gyventojams. 

Projektą palaiko Pasaulinė sveikatos organizacija bei Europos Komisija. Nors eurokomisaras V. Andriukaitis negalėjo tiesiogiai dalyvauti konferencijoje, tačiau video pranešimo metu pasveikino konferencijos dalyvius ir paskatino drąsiai imtis naujų idėjų įgyvendinimo. V. Andriukaitis tiki, jog ši iniciatyva yra puikus pavyzdys kaip bendradarbiavimas gali padėti išlaikyti bei gerinti gyventojų sveikatą, taip pat įgalinti žmones pačius atsakingai ir tinkamai rinktis laisvalaikį.

Pasaulinės sveikatos organizacijos Sveikų miestų tinklo vadovė Monika Kosinska video pranešimo metu taip pat linkėjo sėkmės kuriant ir įgyvendinant projekto veiklas. Sveikų miestų tinklas suteikia galimybę dalintis idėjomis tarp miestų narių bei kurti bendrus projektus, taip į gyventojų sveikatos išsaugojimo ir gerinimo veiksmus įtraukiant politikos, vietinės valdžios atstovus.  

Konferencijoje taip pat buvo pristatyta sėkminga Rygos miesto patirtis visuomenės sveikatos politikos įgyvendinime, gerinant tarpsektorinį bendradarbiavimą, skatinant sveiko miesto plėtrą. Svečiai iš Baltarusijos bei Rusijos pasidalino savo vykdomomis veiklomis, idėjomis, kaip prisidės prie projekto tikslų įgyvendinimo.

Konferencijos metu Rygos miesto, Rusijos „Sveikų miestų, kaimų ir vietovių“asociacijos, Kauno ir Gorki miestų atstovai (nuotraukoje iš kairės: Nils Ušakovs, Oleg Kuvshinnikov, Rasa Šnapštienė, Oksana Ogorodnikova) pasirašė bendradarbiavimo sutartį ir taip įsipareigojo iki šių metų pabaigos sukurti sveiko turizmo paslaugų paketą, kuriuo galės naudotis ne tik miesto gyventojai, bet ir svečiai iš kitų valstybių.

Daugiau informacijos: Iveta Kučinskaitė, visuomenės sveikatos specialistė, tel. (8 37) 45 47 17, el. p. healthycities@kaunovsb.lt.

Sveiko miesto pagrindas - sveikatai palanki aplinka

2014 metais Kaunas įstojo į Pasaulio sveikatos organizacijos „Sveikų miestų“ tinklą.  Jo pagrindiniai tikslai yra žmonių sveikatos gerinimas, sveikatos netolygumų mažinimas bei lyderystės ir visa apimančios aktyvios sveikatos politikos stiprinimas. Kiekviename penkerių metų tinklo veiklos etape miestų narių koordinatoriai yra įsipareigoję kartu su miesto valdžia bei kitomis institucijomis vykdyti veiklas ir daugiausia dėmesio skirti nustatytoms prioritetinėms temoms. 2018 metai bus paskutinieji VI etapo metai.

Kadangi apie 69 proc. Europos regiono žmonių gyvena miestuose, itin didelis dėmesys VI „Sveikų miestų“ tinklo veiklos etape pradėtas skirti sveikatai palankios aplinkos kūrimui. Žmonių sveiko gyvenimo galimybės yra glaudžiai susijusios su aplinkos sąlygomis, kuriose jie gimsta, auga, dirba bei sensta. Gyvenimas mieste gali veikti gyventojų sveikatą priklausomai nuo būsto kokybės, miesto struktūros, architektūros, rekreacinių ir miesto žaliųjų erdvių prieinamumo, transporto infrastruktūros išvystymo, aplinkos taršos ir daugelio kitų veiksnių. Sveikatai palankioje aplinkoje besivystančios bendruomenės yra labiau gebančios prisitaikyti prie naujų ar nepalankių situacijų, ekonominių, socialinių bei aplinkos pokyčių, taip pat geriau susidoroja su krizėmis ar kitais sunkumais.

2017 m. birželio 27–29 d. Vokietijoje vyko Europos konferencija „Biologinė įvairovė ir sveikata klimato kaitos metu“, kurioje svarbiausia nagrinėjama tema buvo sveikos aplinkos kūrimas, žaliųjų miesto erdvių ir biologinės įvairovės įtaka žmogaus sveikatai. Pagrindiniai veiksmai, kuriuos įvykdžius, bus pasiekta teigiama įtaka sveikatai yra:

  • sveikatai palankaus transporto skatinimas;
  • sveiko miesto struktūros kūrimas;
  • būsto konstrukcijų tobulinimas ir atsinaujinančios energijos naudojimas.

Po konferencijos Pasaulio sveikatos organizacija parengė rekomendacijų santrauką dėl miestų žaliųjų plotų kūrimo ir tvarkymo. Šioje santraukoje pateikiami specialistų-praktikų patarimai, kaip maksimaliai padidinti miesto žaliųjų erdvių naudą gyventojų sveikatai. Kauno miestas rodo tinkamą pavyzdį kitiems „Sveikų miestų“ tinklo nariams, kaip gerinti sveikatai palankius miesto žaliuosius plotus, pritraukti daugiau lankytojų. Puikūs veiksmų pavyzdžiai: neseniai pastatytas amfiteatras Kauno pilies šlaite, tinkantis tiek kultūriniams renginiams, tiek poilsiui; miesto parkų rekonstrukcija, kuri paskatins aktyvesnį įvairių amžiaus grupių gyventojų laisvalaikį, tai pat sustiprins bendruomenes, kurios galės vykdyti savo veiklas visiems patrauklioje vietoje.

Žalioji miesto erdvė ne tik gerina gyventojų sveikatą, tarpusavio socialinius ryšius, bet ir kuria teigiamą miesto įvaizdį. Gyventojai savo privačią erdvę taip pat gali paversti sveikatai palankia ir taip prisidėti prie sveiko miesto kūrimo. 

Daugiau informacijos: Iveta Kučinskaitė, visuomenės sveikatos specialistė, tel. (8 37) 45 47 17, el. p. healthycities@kaunovsb.lt.

Bendras Kauno ir Lenkijos miesto Elko projektas

Kauno ir Elko (Lenkija) miesto savivaldybės kartu rengia projektą „Tarpvalstybinis turizmo vystymas gamtos ir kultūros paveldo objektuose Elke ir Kaune“, finansuojamą Interreg V-A Lietuvos-Lenkijos bendradarbiavimo programos. Šio projekto tikslas – skatinti naudojimąsi gamtos ir kultūros paveldo objektais turizmo reikmėms Elke ir Kaune. Projekto metu Kaune bus įrengti keturi interaktyvūs lauko infoterminalai su istorine informacija, Kauno pilies šlaite bus pastatytas amfiteatras.

Praėjus pusei metų nuo projekto pradžios, birželio 21-23 dienomis Elko miesto savivaldybė pakvietė Kauno delegaciją į dviračių žygį, skirtą susipažinti su projekto metu tvarkoma Elko ežero pakrante, pasidalinti idėjomis apie projekto vystymą. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure dirbanti visuomenės sveikatos specialistė Iveta teigia, kad dalyvavimas projekte naudingas ne tik dėl galimybės gerinti ir plėsti pramogų pasiūlą turistams, bet ir dėl įvairių sričių specialistų įtraukimo į projekto veiklas. Kauno delegaciją sudarė 15 žmonių iš skirtingų organizacijų bei įstaigų. Susitikimų metu buvo aptarta kaip kiekvienas iš narių galėtų prisidėti prie projekto veiklų vykdymo ar viešinimo.

Projekto metu kuriamas sveikatai palankus turizmas, o kartu ir patrauklus bei sveikas miestas.

Informaciją parengė: Iveta Kučinskaitė, visuomenės sveikatos specialistė, tel. (8 37) 45 47 17, el. p. healthycities@kaunovsb.lt.

Kaunas – sveikas miestas

tl_files/Naujienos/2017/07/kartu-kuriame-sveika-miesta(1)111.jpgKauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras siekia skatinti Kauno mieste veikiančias maitinimo įstaigas tiekti klientams sveikatai palankų maistą. Kavinės, barai, restoranai ir kitos viešojo maitinimo įstaigos kviečiamos dalyvauti konkurse bei prisidėti prie sveiko miesto kūrimo.

Šia iniciatyva raginama į valgiaraščius įtraukti daugiau patiekalų iš daržovių ir vaisių, taip pat atkreipti dėmesį į tam tikriems produktams alergiškus žmones, vegetarus, skatinti vandens vartojimą. Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti skiriamosiomis lentelėmis „Kartu kuriame sveiką miestą“, kurios taps nuoroda lankytojams – ieškantys sveikesnių patiekalų, desertų, lengvai ras tai, ko ieško.

Konkursas vyksta dviem etapais. Kavinių, barų, restoranų, picerijų ar kitų viešojo maitinimo įstaigų atstovai, norintys dalyvauti I konkurso etape „Nemokamas vanduo dienos pietų metu“ gali teikti paraiškas iki rugpjūčio 21 d. II etapo „Sveikatai palankus patiekalas“ dalyviai paraiškas gali siųsti iki rugsėjo 18 d. II etape varžomasi 5 grupėse:

  • alergiškiems žmonėms draugiškas patiekalas;
  • vaikų sveikatai palankus patiekalas;
  • vitaminų „bomba“ (kokteilis arba salotos);
  • maistingas patiekalas vegetarams;
  • sveikas desertas sportuojantiems.

Paraiškas siųskite el. paštu: healthycities@kaunovsb.lt. Visos I etape dalyvaujančios viešojo maitinimo įstaigos bus apdovanotos skiriamosiomis lentelėmis, o II etapo nugalėtojus išrinks nešališka komisija. Rugsėjo 22 d. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklalapyje www.kaunovsb.lt bus paskelbti visi konkurso nugalėtojai.

Elektroninėje paraiškoje pretendentai turi nurodyti savo maitinimo įstaigos pavadinimą. kontaktinius duomenis bei kategoriją, kurioje siekia įvertinimo. II etape dalyvaujančios įstaigos prie paraiškos turi pridėdami sveikuoliškų patiekalų ar gėrimų sudėtį, gamybos proceso aprašymą ir nuotrauką.

Konkurso nuostatai ir paraiškų formos pateiktos Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro puslapyje www.kaunovsb.lt renginių skiltyje. 

Informaciją parengė: Iveta Kučinskaitė, visuomenės sveikatos specialistė, tel. (8 37) 45 47 17, el. p. healthycities@kaunovsb.lt

Daugiau informacijos: Jūratė Jackytė, visuomenės sveikatos specialistė, el. (8 37) 45 47 17, el. p. stebesena@kaunovsb.lt